Εργαστήριο Υπολογιστών. Τάξη Ε
Φύλλο Εργασίας : Σχολική λίστα.

Βασικοί Στόχοι.

1. Δημιουργία πίνακα δεδομένων στο πρόγραμμα Excel.
  2. Χρήση βασικών συναρτήσεων για υπολογισμό αθροίσματος, μέσου όρου κλπ..
  3. Δημιουργία ραβδο-γράμματος για γραφική απεικόνιση των δεδομένων .

Πληροφορίες

Ένας από τους βασικότερους λόγους που χρησιμοποιούμε το υπολογιστικό φύλλο ή αλλιώς την εφαρμογή Excel, είναι για να συγκεντρώσουμε κάποια δεδομένα σε ηλεκτρονική μορφή και να τα επεξεργαστούμε πιο εύκολα.

Με την λέξη "επεξεργαστούμε" εννοούμε να κάνουμε υπολογισμούς, να αλλάξουμε την σειρά που εμφανίζονται τα δεδομένα αυτά, να τα μετακινήσουμε κλπ.
Μερικές φορές κάνουμε το πρόγραμμα Excel να υπολογίζει μόνο του αυτόματα διάφορα πράγματα, αφου προηγουμένως του έχουμε δείξει τον τρόπο.
data table excel

Μια άλλη πολύ βασική λειτουργία του υπολογιστικού φύλλου (Excel) είναι η δημιουργία γραφημάτων, δηλαδή εικόνων που συγκρίνουν τα αριθμητικά δεδομένα με σχήματα. Τα σχήματα αυτά συνήθως είναι ράβδοι, γραμμές κλπ.
graph excel

Οδηγίες εργασίας.

1. Έχετε στη διάθεσή σας 60,00 € να διαθέσετε για την σχολική λίστα.
  2. Προσπαθήστε να αγοράσετε όσο πιο πολλά σχολικά είδη μπορείτε από τον τιμοκατάλογο, χωρίς να ξεπεράσετε τα 60 € που έχετε στη διάθεσή σας.
    excel school supplies price list in Greek
  3. Δημιουργείστε στην εφαρμογή Excel έναν πίνακα δεδομένων με τα σχολικά που επιλέξατε και τις τιμές τους.
  4. Χρησιμοποιήστε την συνάρτηση (SUM) για να υπολογίσετε το συνολικό κόστος της σχολικής λίστας.
  5. Δημιουργείστε ένα ραβδό-γραμμα με τις τιμές των ειδών που αγοράσατε
    graph ex1.
  6. Αποθηκεύστε την εργασία σας.

Παράδειγμα.

excel askisi example